Kierowco, uważaj na pieszych! - Aktualności - KPP Strzelce Krajeńskie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco, uważaj na pieszych!

Data publikacji 02.12.2016

Strzeleccy policjanci apelują do kierowców o zwracanie uwagi na pieszych, którzy w okresie jesienno-zimowym, szczególnie narażeni są na niebezpieczeństwo potrącenia. Mundurowi rygorystycznie reagują na wszelkie wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. W wyjątkowo niebezpiecznych sytuacjach policjanci zatrzymują prawa jazdy i kierują sprawę do sądu.

Okres jesienno-zimowy to czas gdy, przez dłuższą porę doby, panuje zmrok a co za tym idzie gorsza widoczność na drogach. To także czas, w którym jazdę kierowcom utrudniają złe warunki atmosferyczne. Osoby wsiadające za kierownicę pojazdu muszą wykazać się dużym skupieniem, a także czujnością skierowaną szczególnie w kierunku pieszych.

Chociaż wydawałoby się, iż najbardziej narażeni na potrącenie są piesi korzystający z drogi poza terenem zabudowanym, to jednak w ostatnim czasie najwięcej zdarzeń z ich udziałem dochodzi w miastach. Panujący zmierzch, złe warunki atmosferyczne oraz brak elementów odblaskowych, podczas korzystania przez pieszych z drogi, powodują iż są oni praktycznie niewidoczni dla kierowców, którzy muszą wykazać się wyjątkową czujnością. Osoba zbliżająca się do przejścia dla pieszych, nadjeżdżający z przeciwka samochód zatrzymujący się przed tzw. zebrą, to znaki które powinny wywołać u kierowcy odruch awaryjnego hamowania. W tych sytuacjach, na swojej drodze powinniśmy spodziewać się pieszego i być przygotowani do ewentualnego zatrzymania pojazdu. Niestety, nie wszyscy kierowcy mają przeświadczenie o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Przekonał się o tym 34-letni kierowca Renault, który w czwartek (01 grudnia) w Strzelcach Krajeńskich potrącił 7-letnią dziewczynkę, korzystającą z przejścia dla pieszych. Poszkodowanej dziewczynce pierwszeństwa ustąpił nadjeżdżający z przeciwka kierowca osobowego Opla, na co uwagi nie zwrócił 34-latek. Na szczęście, w wyniku zdarzenia, 7-latka nie doznała poważniejszych obrażeń. Wezwani na miejsce policjanci, zatrzymali 34-letniemu mieszkańcowi gminy Dobiegniew prawo jazdy i skierowali wobec niego wniosek o ukaranie do sądu. Za niezachowanie należytej ostrożności oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, mężczyźnie grozi kara grzywny.

Szczęśliwie zakończone zdarzenie drogowe, spowodowane przez 34-latka, powinno być przestrogą dla innych kierowców. Kolejne tego typu zdarzenia mogą zakończyć się tragicznie.