Bądźmy widoczni na drodze, bądźmy bezpieczni - Aktualności - KPP Strzelce Krajeńskie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy widoczni na drodze, bądźmy bezpieczni

Data publikacji 16.11.2017

Jesienno-zimowa pogoda nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Dlatego, szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednią widoczność pieszych. Służą do tego odblaski, których używanie, to również obowiązek. Jesienią i zimą policjanci szczególnie uważnie zwracają uwagę na osoby piesze i rowerzystów oraz ich wyposażenie w elementy odblaskowe. Pamiętajmy! że w stwierdzeniu: „odblask może uratować życie” nie ma żadnej przesady.

Gęsta mgła, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, to częsty scenariusz z jakim trzeba liczyć się w czasie jesieni i zimy. Taka aura nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. W tym okresie jedną z głównych przyczyn wypadków jest nieodpowiednie zadbanie o właściwą widoczność. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Takie osoby w zderzeniu z innym pojazdem doznają najczęściej bardzo poważnych obrażeń, które wielokrotnie okazują się śmiertelne. Najlepszym sposobem, aby zadbać o bezpieczeństwo jest korzystanie z elementów odblaskowych. Choć wydaje się, to banalne niestety, pomimo przypominania o konsekwencjach związanych z ryzykiem poważnego wypadku, czy ukarania mandatem wciąż wiele osób bagatelizuje ten problem.

Niezwykle ważne, aby świadomość osób o noszeniu elementów odblaskowych była jak największa. To w wielu momentach jest czynnik, który wprost decyduje o tym, czy będziemy żyć. Widoczność pieszego czy rowerzysty, a zarazem rekcja ze strony kierowcy zmieniają się diametralnie. Droga hamowania pojazdu jadącego
z prędkością 100 km/h wynosi 60-75 metrów, a pieszy zauważony zostaje z odległości 30 metrów. Co to oznacza, każdy wie. Ale już przy elementach odblaskowych kierowca widzi pieszego 150-200 metrów wcześniej. To właściwy czas na reakcję i manewry gwarantujące bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego strzelecka Policja bardzo często organizuje działania prewencyjne mające na celu dotarcie do osób w różnych przedziałach wiekowych z przesłaniem o noszeniu odblasków.

Pamiętajmy, że korzystanie z odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym, to obowiązek. Szczególnie jesienią i zimą  policjanci będą się bacznie przyglądać przestrzeganiu tych przepisów. Osoby nie stosujące się do nich muszą liczyć się z konsekwencjami. Jednak najlepszą motywacją do noszenia odblasków niech będzie fakt, że dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a przez to bardziej bezpieczni.