Prędkość kierowców pod kontrolą drogówki - Aktualności - KPP Strzelce Krajeńskie

Aktualności

Prędkość kierowców pod kontrolą drogówki

Prędkość, a szczególności jej niedostosowanie do panujących warunków na drodze, to główna przyczyna wypadków na drogach. Dlatego Policjanci z Wydziału Ruchu drogowego strzeleckiej komendy codziennie bacznie przyglądają się jeździe kierowców poruszających się po drogach powiatu. W całym 2017 roku mundurowi zatrzymali blisko 80 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Piękna słoneczna pogoda, deszcz i mgła, czy wreszcie śliska i mokra nawierzchnia, to skrajnie różne warunki z jakimi trzeba się zmierzyć w ciągu całego roku. Jednak, aby bezpiecznie podróżować w różnych warunkach, wystarczy dostosować prędkość do pogody i pory roku. Wielu kierowców, niestety zapomina o tej zasadzie i lekceważy przepisy związane z dostosowaniem prędkości. Choć to może banał, to przysłowiowe „zdjęcie nogi z gazu” sprawia, że wzrasta nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ważnym elementem w tym zakresie jest skuteczna praca policjantów. Tutaj główne zadania spoczywają na barkach drogówki. Policjanci z tego wydziału codziennie patrolują drogi powiatu, aby zapewnić bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie.

Szczególną uwagę policjanci zwracają na kierowców na tzw. „piratów drogowych”, którzy swoim negatywnym zachowaniem na drodze powodują największe zagrożenie. Skutki wypadków z ich udziałem bardzo często okazują tragiczne. Dlatego dla takich osób nie ma taryfy ulgowej i trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jednym z narzędzi w walce z brawurowo jeżdżącymi kierowcami jest funkcjonujący już od kilku lat przepis, dzięki któremu kierowcy przekraczający prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h tracą prawo jazdy. W 2017 r. mundurowi ze strzeleckiej komendy za podobne przypadki zatrzymali blisko 79 dokumentów uprawniających do kierowania. Jak podkreślają sami zmotoryzowani zatrzymanie dokumentu jest dla nich szczególnie dokuczliwe, dużo bardziej aniżeli mandat. A przecież, aby uniknąć nieprzyjemnej rozmowy z policjantem wystarczy zwolnić i dostosować prędkość do warunków i znaków.