„Dzikie lodowiska” pod czujnym okiem policjantów - Aktualności - KPP Strzelce Krajeńskie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Dzikie lodowiska” pod czujnym okiem policjantów

Data publikacji 27.02.2018

Silny mróz i gruba pokrywa lodu, to wydawać by się mogło bezpieczne warunki do zabawy, czy wędkowania na lodzie. Jak się jednak okazuje, co roku dochodzi do niebezpiecznych sytuacji związanych z załamaniem się pokrywy lodowej i utonięć w lodowatej wodzie. Dlatego policjanci uważnie sprawdzają tzw. „dzikie lodowiska”, szczególnie pod kątem dzieci i wędkarzy. Pamiętajmy, że nie ma odpowiedniej grubości lodu, która zagwarantuje nam w stu procentach bezpieczeństwo!

W związku z niskimi temperaturami większość zbiorników wodnych pokryta jest kilkunasto centymetrową warstwą lodu. Wielu osobom wydaje się, że taka grubość, gwarantuje bezpieczną zabawę na lodzie, spacery, czy wędkowanie. Musimy jednak pamiętać,  że warstwa lodu w różnych miejscach może mieć różna grubość. Takie zjawisko szczególnie często występuje na rzekach i zbiornikach, w których mamy do czynienia ruchem wody. Z uwagi na fakt, że pomimo zagrożeń, nie brakuje amatorów wędkowania i zabawy na lodzie policjanci miejsca, w których takie osoby najczęściej wchodzą na lód. Mimo, że nie ma przepisów, które zabraniają wchodzenia lód, to policjanci amatorów wędkowania pod lodem ostrzegają o istniejących niebezpieczeństwach. Osoby nieletnie pozostające bez opieki dorosłych, które będą się bawić w miejscach szczególnie niebezpiecznych, będą odwożone do miejsc zamieszkania i przekazywane prawnym opiekunom.

Jeżeli mimo wszystko nie potrafimy zrezygnować z wejścia na lód, zabierzmy ze sobą zdrowy rozsądek i zachowajmy czujność. Wybierając się na zamarznięte jezioro, czy staw zawsze róbmy to w towarzystwie innej osoby i  pamiętajmy,   że nie ma odpowiedniej grubości lodu, która zagwarantuje nam w stu procentach bezpieczeństwo!

Ładowanie odtwarzacza...