Piesi szczególnie narażeni na skutki wypadków - Aktualności - KPP Strzelce Krajeńskie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Piesi szczególnie narażeni na skutki wypadków

Data publikacji 09.03.2018

Strzeleccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku do jakiego doszło w miniony piątek /2 marca/ w Dobiegniewie. Przechodząca przez oznakowane przejście dla pieszych 52-letnai kobieta została potrącona przez osobowego fiata. Uderzenie było na tyle silne, że piesza z poważnymi obrażeniami została przewieziona do szpitala. Apelujemy do kierowców o czujność i zdjęcie nogi z gazu, natomiast do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

Krótki dzień i trudne warunki atmosferyczne z opadami deszczu, czy śniegu, ale również oślepiające słońce sprawiają, że osoby piesze są słabo widoczne dla kierowców. Strzeleccy policjanci wielokrotnie przypominają, że głównym fundamentem bezpieczeństwa na drogach powinno być przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa. Ale drugim, równie istotnym elementem bezpieczeństwa jest relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach.

Niestety pomimo wielu próśb o rozsadek  na drodze, popartych intensywną pracą policjantów w zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, dochodzi do wypadków z ich udziałem. W piątek /2 marca 2018 r./ na jednej z głównych ulic w Dobiegniewie doszło do potrącenia 52-letniej kobiety. Mimo, że piesza znajdowała się na przejściu nie zauważył jej kierowca osobowego fiata. Kobieta z bardzo poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana śmigłowcem medycznym do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego strzeleckiej komendy i Posterunku Policji w Dobiegniewie, którzy wyjaśniają wszystkie okoliczności tego wypadku.

Pamiętajmy, że pieszy w zderzeniu z rozpędzonym autem nie ma żadnych szans. Dlatego wzajemny szacunek na drodze pomiędzy zmotoryzowanymi i pieszymi w połączeniu z przestrzeganiem przepisów i pokorą jest jedyną alternatywą, aby podobnych wypadków było, jak najmniej. Piesi muszą pamiętać o tzw. „metodzie ograniczonego zaufania” nawet w takich miejscach, jak oznakowane przejścia dla pieszych.